13. den

Ráno zahajujeme úprkem prk z doupěte kousavých mušek a snídáme na pěkném odpočívadle o pár kilometrů dále. Tady by se dalo spát taky moc pěkně a žádné mušky tu nejsou. Pokračujeme dále na Trondheim, cestou kupujeme chleba a pivka. Paní pokladní chápe naši žízeň po pivu, takže získáváme 6 piv za cenu jednoho. Ušetřených 100NOK utrácí Burák za novou žárovku o chvilku později.

Kousek před Trondheimem platíme poprvé mýto (asi 15NOK) a kus dále ještě jedno (asi 25NOK). Po více než týdnu vidíme nějakou větší civilizaci, což je pro nás trochu nezvyk. Parkujeme kousek za řekou a jdeme se mrknout ke katedrále Nidaros. Zde máme rozchod a po dvojicích se vydáváme na průzkum města. My s Jančou nejprve navštěvujeme místní katedrálu, poté procházíme centrum a dopřáváme si "fish and chips". Buráci zvolili pravděpodobně velice podobnou trasu. Město je celkem hezké, nechybí nějaká ta pěší zóna s burgerkingem, přístav a dřevěné domky.

Nidaros je nejen názvem největší katedrály ve Skandinávii, ale také původním jménem města Trondheim. Dlouhou dobu býval hlavním městem Norska a místní katedrála patřila (a asi stále patří) mezi nejvýznamější poutní místa, nejen v severském, ale i celosvětovém měřítku (patří do tzv. kříže poutních míst společně s Římem, Jeruzalémem, Compostelou). Roku 1035 zde byl pohřben král Olav, který patří mezi nejvýznamější severské světce a jehož kult se rozšířil po celé Skandinávii.

Z Trondheimu jedeme stále na jih po E6, projíždíme okrajem národního parku Dovrefjell, v Ottě zatáčíme na Lom, kam přijíždíme večer. Proběhnem se okolo dřevěného kostelíku a pokračujeme do Jotunheimenu, který je za rohem. Cestou marně vyhlížíme nějaké odpočívadlo, kde by se dalo přespat. Nakonec jedeme nahoru po úzké cestě na chatu Spiterstulen, která je východiskem na nejvyšší vrchol Skandinávie Galdhøpingen. Cestou jsou všude cedule, že se nesmí kempovat blíže než 100m od cesty. To se dá velice těžko splnit, neboť asi 20m vedle cesty teče pekelná řeka a na druhou stranu je svah. Pár plácků by se po cestě našlo a některé jsou i přes hrozbu zákazu obsazené. Parkujeme nakonec asi 500m před chatou, stan nestavíme a jdem spát pod širák. Je něco před půlnocí a z cesty moc vidět nejsme, takže neočekáváme problémy.

Foto dne

Nidaros

následující den →