1. den

Kolem sedmé hodiny ranní opouštíme Hradec Králové, odkud nás čeká 865km k moři. Cesta přes zbytek Čech a Německo utíká příjemně, hlavně díky neomezeně rychlé německé dálnici. Kolem třetí odpoledne jsme v přístavu Puttgarden odkud jezdí každých 30 minut trajekt do dánského Rødby. Následuje dálnice pro změnu dánská a po překonání mostu přes úžinu Öresund nám začíná společnost dělat dálnice Švédská.

Variant, jak se dostat do Švédska, je hned několik. Když to vezmeme od východu, tak je možné jet trajektem ze Sassnitz do Trelleborgu (4h, 5x denně), z Rostocku do Trelleborgu (6h, 3x denně) či do Gedseru (2h, každé 2h) nebo z Puttgardenu (45min, každých 30min). Pro cestu z Dánska je nutné se ještě rozhodnout pro krátký trajekt Helsingör - Helsingborg nebo pro most přes Öresund. Pro cestu tam jsme volili Puttgarden a Öresund, neboť člověk nikdy neví, jak to bude stíhat a pro cestu zpět nám vyšel ideálně trajekt do Sassnitz. Finančně je to vcelku podobné.

Hned na úvod nás zdeptala informace o vzdálenosti - Stockholm 620km. Tady to asi moc utíkat nebude. A taky že ne. Rychlost byla povětšinou omezena na 110 nebo 120km za hodinu, takže se hlavní švédské město moc rychle nepřibližovalo. Projeli jsme okolo několika "čepingů" (Linköping, Nyköping, Jönköping, Norrköping), které se staly motivem hry "hádej, jaké město si myslím". Na konci jezera Vättern jsme objevili nádherné odpočívadlo, které mělo speciální loučku pro stanování, ale bylo teprve kolem desáté večer, tak jsme pokračovali dál. Nic podobně hezkého jsme neobjevili, kolem půl jedné jsme tedy museli vzít zavděk s relativně klidným pláckem poblíž beznínové pumpy kdesi u Södertälje. Jednalo se na delší dobu o naši poslední noc za jakés takés tmy či alespoň šera.

Foto dne

bezejmenný most v Dánsku

následující den →